У Києві відкрили культурно-мистецьку виставку, присвячену Дню пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу

Кримськотатарський прапор, архівне ілюстративне фото

У Києві 8 травня відкрили культурно-мистецьку виставку «Де цвіте гіркий мигдаль...», присвячену Дню пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу, повідомляє «Cуспільне Крим».

Експозиція поєднує лялькові композиції, художні роботи, архівні книги і театральну виставу, пов'язані з кримськотатарською культурою та подіями депортації.

«Ідея виникла ще у листопаді 2022 року. Ми з майстринями-лялькарками досліджували свята, костюми, традиції, створили 63 композиції з 40 майстринями з усього світу. Кожна лялька — це історія, джерело, музейна пам’ять. Також відбудеться і вистава — це унікальна річ. Діти, які переживають війну зараз в Києві, розказують про страшні події депортації», – розповіла організаторка виставки, голова громадської організації «Обрядова культура України» Валерія Левківська.

Виставку відвідали перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял та кримський режисер, військовослужбовець ЗСУ Ахтем Сеітаблаєв.

«Українці добре розуміють цей біль — вони самі пережили дуже страшні речі — голодомор, розстріл інтелігенції і багато-багато іншого. І зараз разом ми боремося за свободу, незалежність і цілісність нашої спільної держави. Це маємо пам'ятати», – сказав Джелял на виставці.

«Попри бажання Російської імперій нас знищити – ми з вами є. Попри бажання Радянського Союзу нас знищити, нас з вами – ми є.Ті, хто хоче смерті, зникнуть. А ми, хто любить і створює, житимемо далі. Ця виставка – тому доказ», – додав Сеітаблаєв.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Мустафа Джемілєв – про кримських політв'язнів і визнання депортації геноцидом

9 жовтня минулого року Верховна Рада України закликала уряди та парламенти іноземних держав визнати депортацію кримських татар із Криму в 1944 році актом геноциду кримськотатарського народу.

18 грудня 2024 року Сенат Чехії визнав депортацію кримських татар 1944 року геноцидом. За це рішення проголосували 70 із 74 зареєстрованих сенаторів.

У середині жовтня минулого року повідомлялося, що парламент Естонії схвалив заяву про визнання депортації кримськотатарського народу радянським режимом 1944 року актом геноциду.

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв в інтерв'ю Радіо Свобода повідомляв, що влада Чехії пообіцяла використати свій вплив для того, щоб переконати інші країни визнати депортацію кримськотатарського народу 1944 року геноцидом.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокуватидоступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagramта ViberКрим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.